20. Říjen 2024
Komentáře: 0
Doposud jsem vlastnil jenom 3 počítače. První z roku 2002, Amd celeron něco okolo 0,5ghz a 56 Ram koupený v Electro worldu s monitorem za 24tis. Byl už předem postavený. Druhý po deseti letech také Amd duron (ten první byl bez problémů, i když jsem ho používal denně, ale byl už pomalý na nové hry) 1,3ghz 256 ram. Části jsem se ptal na internetovém fóru, pak koupil v czc, a tam mi za 1tis také sestavili. Tenhle PC jsem později také vzal do Vietnamu. Tenhle stejně jako předchozí běhal v pohodě, ale na nové hry to nestačilo. Pak v 2017 jsem se zase ptal na různých fórách co si za 17tis koupit. Někdo mi tam hodil kompletní sestavu a já se podle toho řídil. Teďka jsem se rozhodl, že si to chci zkusit a ten počítač si postavím sám. Do teďka jsem byl známý jako "počítačový kouzelník", ale nikdo nevěděl, že jsem ještě žádný PC sám nepostavil. Spíše jsem na software než na hardware. Každopádně jsem tehdy za pomocí internetu, youtube a internetového pomocníka za pár hod PC sestavil. Nic těžkého, všechno do sebe zapadlo, takže nemůžete ani splést. Amd ryzen 5 1600, 4gb ram, asus expedition 1050ti,
Teďka po sedmi letech si chci pořídit lepší, takový nadprůměrný PC, herní PC. Herní PC teďka se pohybuje od 25tis. Když ho ale sestavíte sami, budete mít lepší než "prebuild". Za stejnou cenu vám oni předem sestaví o 20-30% horší počítač.
Jako první si musíte vybrat CPU. Což je top 3 nejdůležitější komponenta PC. Máte na vybranou buď Intel a nebo Amd. Přečetl jsem hodně recenzí a názorů a vyšlo mi tohle: Většina ne-ajťáků, tak 90% považují Intely za lepší, stabilnější. Ajťáci tak 50/50. Pak také na hry je lepší Amd, na obecné aplikace Intel. Ve Vietnamu jasně vede Intel, 80/20. Ptal jsem se na důvod, že proste Intel je známější, lepší podpora, více zboží na výběr. Já ale mám dobré zkušenosti s Amd. Každý PC, který jsem měl vydržel 7-10let, možná i víc. Kdežto u Intelu co jsem slyšel, lidi mění celkem často. A to počítač mám zapnutý každý den 6-8hod. Lidi s lepšími grafickými kartami a cpu si pořád stěžují, jak jim to laguje, ale já s tím problémy nemám. Takže AMD. Musel jsem se rozhodnout mezi Ryzen 7 7800x3d a Ryzen 7 5700x. Proč tyhle dva. Za prvé, kámoš ho má a funguje mu to krásně. Za druhé mám nyní ryzen 5, chci upgrade, takže ryzen 7. Ale zase po dlouhé době čtení různých recenzí a názorů mi vyšlo: 7800x3d super, ale drahé. To mi do 25tis nevyjde. Mít výkonný CPU, ale všechno ostatní slabé není zrovna ideální. Chtěl jsem koupit ryzen 7 5700x, ten má dobré recenze a vydrží mi ještě tak snad 10 let. ALE, zase má velký mínus, že je AM4. AM4 je socket, ale nejnovější je AM5. Měl jsem pak ještě na výběr Ryzen 5 7600x, ale ten je AM5 a nebo Ryzen 7 5700x, ale s AM4. Zvítězil to socket AM5 - ryzen 5 7600x. Zde pouze upgrade z nynějších Ryzen 5 1600 na Ryzen 5 7600x. Podle benchmark je jenom o 50% rychlejší.
Pak je velmi důležité GPU, nebo-li grafická karta. Do teďka Nvidia 1050ti. Hraju náročné hry a po sedmi letech stále běží. Není co řešit, zůstanu u Nvidia. Na googlu jsem zadal best gpu a díval se na ceny. Měl jsem na výběr 3070, 3070ti, 4060, 4060ti. Benchmark ukazuje, že 3070 je stejný jako 4060 a 3070ti jako 4060ti. V době psaní tohoto článku je lepší 4070, 4080, 4090, ale jsou drahé. Cca 20+tis a já mám na celý herní pc akorát 25tis. Shopy ve Vietnamu 3070 a 3070ti nemají. Použíté jo, ale nové nikdo nemá. Neměl jsem na výběr než 4060 vs 4060ti. 4060ti byl 2x dražší, ale je jenom o kousek lepší. Zde není co řešit, Nvidia 4060 verze s 8Gb stál 8tis. Myslel jsem si, že když je 4070, 4080 a 4090, tak 4060 je spíše slabý pro herní PC, ale není tomu tak, většina gamerů už považují 4060 za nad průměrný. Ještě info navíc, Nvidia má technologii DLSS, který zlepšuje grafiku. Ne všechny hry tuto technologii podporují, ale v budoucnu toho nebudete litovat. Na výrobce zde moc nezáleží, ale vyberte známější firmy.
Poslední důležitou komponentou je Mainboard. základní deska. Jelikož jsem vybral AMD, tak musím také vybrat desku, která podporuje Amd. A zde velký pozor, Vybral jsem si ryzen 5 7600x, který má AM5 socket, tak deska též musí být pro AM5 socket. Deska s AM4 vám nebude fungovat CPU s AM5, to je asi zřejmé. Kromě AM5 také chci zabudovaný Wifi, minimálně 2 sloty pro ramky. Pokud bude mít DUAL Channel, tak to je velký plus. Budete mít rychlejší PC, když budou 2 stejné ramky a zapnutý dual channel. Zde také velký pozor, jaké Ramky budete používat. Jsou DDR2,3,4,5. Rozhodl jsem se pro nejvyšší číslo DDR5, tak deska také musí podporovat paměť DDR5. Pak dávat pozor ještě na USB porty, jestli mají nejnovější a nejrychlejší. Pak slot na grafickou kartu a reproduktory, internetový kabel... Tyhle nejsou moc důležité, protože novější desky většinou mají. Ale radši se na to podívejte. Koupil jsem si Asus Tuf b650m-e wifi DDR5 za 4,5tis. Výrobce vyberte Asus jako já, zatím v poho a na internetu také hodně dobré názory.
Jako další RAM, paměť. Jak jsem uvedl, RAMky mají kromě rychlosti i verzi. Prostě nejnovější DDR5 je nejlepší. Pak čím větší frekvence Mhz, tím lepší. A čím menší odezva CL, tím lepší. Zde spíše rozhoduje velikost Ramek, pak rychlost a odezva. Osobně jsem si nevšiml moc rozdílů mezi rychlostí u Ramek. Koupil jsem si Corsair vengeance heatspreader 2x16Gb DDR5 6000Mhz, CL 40. Výrobce Gskill, Corsair nebo kingston. Gskill je zde nejlepší.
Teďka je na řadě SSD, dříve HDD - úložný prostor. Kromě velikosti zde hraje velkou roli rychlost manipulace dat. Nebudu vás trápit s informacemi, ale nejlepší je nyní M.2 NvME 4x4. Před koupi se podívejte, zda na desce je dispozici daný slot. SSD pro tenhle slot vypadá jako RAMka, velmi malá, ale může obsahovat hodně dat. Kupte si tak 1TB, ten vám bude na pár let stačit. Až se vám bude zdát, že máte málo prostorů, kupte další a zapojte ho do jiného slotu. Koupil jsem WD SN580 Blue 1TB M.2 2280 NvME 4x4 za 2,5tis. Výrobce akorát Western Digital.
Každý počítač musí mít PSU, zdroj. Musíte vědět zhruba, kolik W budete potřebovat. Na googlu je kalkulačka, zadejte PSU calculator. Tam zadejte požadované komponenty a vyjde vám, kolik W budete potřebovat. Toto číslo pak přidejte 150, protože když pojede grafická karta na plný pecky, může to být klidně i +200. Mě vyšlo okolo 350W, ale podle různých názorů, je prý PSU velmi důležitou součástí PC. Špatný PSU vám může zničit počítač. Tak místo původních 650 jsem si vybral 750W. Máte na vybranou ještě silver a gold, diamond a co bůhví ještě. Ale vybral jsem si Gold. Pak ještě Full modular nebo normální. Z normálního PSU vám budou trčet dráty, i ty, které nebudete potřebovat. Ty jsou tam fixnuté. Full Modular znamená, že nepotřebné dráty můžete dát pryč. Za pár stovek budete mít hezčí vnitřek, více místa.... Zde je nejlepší výrobce asi Cooler Master. Koupil jsem Cooler Master 750 V2 Gold, FM za 2,8tis.
Chlazení počítače. Zde mi trvalo celkem dlouho, než jsem se rozhodl. Prakticky máte na vybranou mezi vodním a vzduchem. Vodní je lepší, ale dražší. Má ale zase riziko, že když se uvolní kapalina, zničí vám počítač. Opravdu hodně jsem si chtěl zkusit vodní chlazení, ale to riziko je velké. Rozhodl jsem se pro normální větráky. Nejvíce chlazení potřebuje CPU. Cpu potřebuje vlastní větrák - cpu fan. Jak nainstalujete CPU do základni desky, tak pak přitisknete cpu fan. GPU má vlastní větráky. Pak celá bedna (PC) má několik běžných větráků. Někdy jsou přímo součástí PC bedny, někdy musíte koupit zvlášť. Jedna velká rada, nekupujte "Dual Tower" typy chlazení. Jsou to 2 velké větráky napojené na váš CPU. Jsou fakt obrovské a často vám budou bránit v instalaci různých věci do základní desky, například u mě, na základní desce 4 RAM sloty, ale CPU větrákům můžu použít jenom 2. A ještě u dual towerů nebo podobných, tak je sponka, která bude držet větrák i izolátorem. Když bude větrák točit moc rychle, začne dělat velký hluk. Koupil jsem si CPU cooler, ID cooling Frozn a620 za 900. Zde jsem nenašel žádného dobrého výrobce. A pak ještě dalších 7 větráků pro celý PC, ty jsou obyčejné. Podívejte se na směry, jakým směrem se točí. Musíte mít vyvážené, např. 4 dovnitř 4 ven nebo podobný 5/4, 4/5, 3/3...
Poslední věcí je PC case. Znovu se podívejte na váš mainboard a pak podle toho si kupte bednu. Jestli chcete velkou pro pozdější upgrade nebo více místa a lepší chlazení nebo malou kvůli nedostatku pracovního místa, to závisí na vás. Pozor jenom na grafické karty a chlazení. Někdy se stává, že mainboard se sem vejde, grafická karta padne do desky v pořádku, ale to celé do PC bedny nezapadne. Stejně tak i u větráků. Každá bedna má kromě vzhledu i unikátní vlastnosti, jako počet USB, rychlé ovládání PC, reset, vypínání, umístění zdroje. umístění větráků a nasměrování horkého vzduchu.
Tak to bude asi všechno. PC si postavte sami, bude to velká výzva, ale po pár hod to dáte pak si oddychnete. Kromě zkušeností si také ušetříte nemalé peníze :)
Ếch ngồi đáy giếng
Žába na dně studny
Byli jste už na Sapě?
Komentovat